Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ziemia ogrodowa - jak przygotować podłoże?

Ziemia ogrodowa - jak przygotować podłoże?

author box img

Andrzej Dobysz

Zaktualizowano: 20 marca 2018 20.03.2018 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o pielęgnacji ogrodów

Ponad 21901 Specjalistów od Pielęgnacji Ogrodów blisko Ciebie

Piękny, zadbany i soczyście zielony trawnik to marzenie każdego właściciela domu i działkowicza. Jest on atrakcyjny, wprowadza miły nastrój i pomaga w odpoczynku. Jednak żeby trawnik mógł rozwijać się tak, jak sobie to wymarzyliśmy potrzebna będzie specjalna ziemia ogrodowa i odpowiednio przygotowane podłoże. Od tych czynników bowiem będzie zależeć wygląd przyszłego ogrodu. Sprawdźmy, jak przygotować podłoże pod uprawę pięknej i zielonej trawy w naszym ogrodzie.
Ziemia ma znaczenie
Nawet zastosowanie najlepszych jakościowo ziaren pięknych i ozdobnych traw na nic się zda, jeżeli nie zapewnimy odpowiednich warunków pod nasz przyszły trawnik. Gleba ma olbrzymie znaczenie i właściwie warunkuje możliwość wyhodowania pięknego i zielonego podłoża w naszej małej enklawie. Najlepiej sprawdzi się ziemia ogrodowa, która jest tzw. ziemią kompostową. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Trawnik potrzebuje bowiem odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju.
Najważniejszym aspektem jest zwiększenie stężenia próchnicy w podłożu. Kolejny czynnik, który przemawia za stosowaniem ziemi ogrodowej to jej kwasowy charakter, który cechuje wysoki poziom pH. Idealne gleby pod trawniki powinny odznaczać się pH w przedziale 5,5–6,5. Jako, że większość kwaśnych gleb występujących w przyrodzie ma pH poniżej 5, optymalne warunki zapewni jedynie specjalna ziemia ogrodowa.
Warstwowość i odprowadzanie wilgoci
Olbrzymie znacznie ma odpowiednie ułożenie warstw. W pierwszej kolejności należy przygotować podglebie. Jest to warstwa, która będzie odpowiadała za odprowadzanie wilgoci. Proces ten jest szczególnie ważny w przypadku gleb, na których wiosną będzie zbierała się woda. Należy przygotować system drenarski, który odprowadzi wodę do stawu lub rowu. W tym celu należy ułożyć połączenia rurek drenarskich. Układamy je na głębokości 40-70 cm oraz w odległości miedzy 5-10 m w zależności od rodzaju gleb (lżejsze lub ciężkie).
Spadki powinny być ulokowane wg. schematu 5 cm na długość 1 m. Następnie, układamy warstwę urodzajną. Jej grubość powinna mieścić się w przedziale 10-15 cm. Warstwa ta powinna być całkowicie oczyszczana ze wszelkich przeszkód dla traw. Pozbywamy się resztek wapna murarskiego, kamieni, patyczków czy korzeni. Ziemię wysypujemy jedynie na oczyszczonym otoczeniu. Warstwę równamy, tak żeby była idealnie wypoziomowana. Następnie, podłoże obficie podlewamy, a kiedy osiądzie, poddajemy procesowi wałowania.
Dodano: 9 kwietnia 2018 Zaktualizowano: 20 marca 2018

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco